Menu

Point

Pointskalaerne er delt i tre: løbspoint (mål og FAL-spurter), Tour-GC (etapeplacering til samlet stilling) og sæsonpoint til Sæsonstillingen.

Point for mål og FAL-spurter (først over stregen) i det enkelte løb. Den samlede score afgør dagens placering.

PlaceringMålSpurt
1
130
10
2
125
9
3
122
8
4
121
7
5
120
6
6
119
5
7
118
4
8
117
3
9
116
2
10
115
1
11
114
0
12
113
0
13
112
0
14
111
0
15
110
0
16
109
0
17
108
0
18
107
0
19
106
0
20
105
0
21
104
0
22
103
0
23
102
0
24
101
0
25
100
0
26
99
0
27
98
0
28
97
0
29
96
0
30
95
0
31
94
0
32
93
0
33
92
0
34
91
0
35
90
0
36
89
0
37
88
0
38
87
0
39
86
0
40
85
0
41
84
0
42
83
0
43
82
0
44
81
0
45
80
0
46
79
0
47
78
0
48
77
0
49
76
0
50
75
0
51
74
0
52
73
0
53
72
0
54
71
0
55
70
0
56
69
0
57
68
0
58
67
0
59
66
0
60
65
0
61
64
0
62
63
0
63
62
0
64
61
0
65
60
0
66
59
0
67
58
0
68
57
0
69
56
0
70
55
0
71
54
0
72
53
0
73
52
0
74
51
0
75
50
0
76
49
0
77
48
0
78
47
0
79
46
0
80
45
0
81
44
0
82
43
0
83
42
0
84
41
0
85
40
0
86
39
0
87
38
0
88
37
0
89
36
0
90
35
0
91
34
0
92
33
0
93
32
0
94
31
0
95
30
0
96
29
0
97
28
0
98
27
0
99
26
0
100
25
0
101
24
0
102
23
0
103
22
0
104
21
0
105
20
0
106
19
0
107
18
0
108
17
0
109
16
0
110
15
0
111
14
0
112
13
0
113
12
0
114
11
0
115
10
0
116
9
0
117
8
0
118
7
0
119
6
0
120
5
0
121
4
0
122
3
0
123
2
0
124
1
0

Se også sæsonkalenderen og resultater.